تعریف بالابر نفری

بالابر نفری وسیله‌ای برای دسترسی افراد و یا تجهیزات به سطوحی که در دسترس نبوده و در ارتفاع است. بالابر نفری با توجه به نوع کارایی می توانند به ابزاری همچون پریز برق و شیلنگ کمپرس باد برای نصب ابزار به آن تجهیز شوند.

بالابر ثابت

این نوع بالابر عموماً در مغازه‌ها، کارخانجات صنعتی و انبارها برای جابجایی اجناس و یا افراد مورد استفاده قرار می گیرد. بالابرهای ثابت عموماً از نوع بالابر هیدرولیکی بوده و از مکانیزم‌های کابلی، زنجیری، آکاردئونی و یا ترکیبی از آنها برای انتقال بار به ارتفاع استفاده می کنند. از بالابر آکاردئونی ثابت بعضاً برای انتقال خودرو به بالا در پارکینگ‌ها و یا تعمیرگاه‌ها استفاده می گردد.

بالابر متحرک

این نوع بالابرها را بعضاً بالابر سیار، بالابر متحرک، بالابر نفربر و بالابر صنعتی نیز می نامند که برای انتقال افراد و تجهیزات به ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرد. بالابرهای متحرک شرکت یاشاماشین قابلیت حرکت در ارتفاع را نیز دارا می باشند و کاربر به راحتی می تواند برای دسترسی به محل کار و انجام کارهایی همچون تعمیر و نگهداری در ارتفاع بدون اینکه نیازی به پایین آوردن بالابر باشد استفاده نماید.

بالابرهای متحرک نیز خود به دو دسته کلی بالابر متحرک با دسترسی عمودی و بالابر متحرک با دسترسی عمودی و افقی تقسیم‌بندی می شوند.

 

بالابر آکاردئونی خودکششی

بالابر خودکششی آکاردئونی بدلیل دارا بودن سبد یا سکوی کار وسیع بسیار مناسب کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری، بازرسی، رنگ آمیزی و یا نصب تجهیزات می باشد. این سبد در بالابرهای شرکت کندوکاوماشین قابلیت گسترش داشته تا هرچه بیشتر به محل کار در ارتفاع نزدیک شده و دسترسی بهتری به افراد جهت انجام کار بدهد. این نوع بالابرها از نوع خودکششی بوده و نیروی بالابرنده آن توسط جکهای هیدرولیکی تأمین می گردد. قابلیت حرکت در ارتفاع بدلیل عدم استفاده از جک‌های جانبی برای تثبیت از دیگر ویژگی‌های این نوع بالابر می باشد. بالابر خودکششی آکاردئونی بدلیل اینکه سطح اتکای بیشتری دارند از امنیت بیشتری در مقابل باد و تکان در ارتفاع را دارا می باشد. نیروی محرکه بالابر آکاردئونی توسط باتری و یا موتور دیزل تامین می گردد که برای محیط‌های داخلی و بسته بالابر آکاردئونی الکتریکی مناسب تر می باشد هرچند که بالابرهای دیزلی شرکت کندوکاوماشین دارای کمترین میزان آلایندگی بوده و دارای استاندارد یورو 4 می باشند

بالابر مفصلی

بالابر مفصلی یا بوم لیفت در کارخانجات صنعتی، مراکز خرید، فرودگاه‌ها، مراکز مذهبی ، استادیوم‌های ورزشی و … بیشترین کاربرد را دارد و در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به دسترسی افقی نیز نیاز باشد. بالابر های مفصلی خودکششی از موتور الکتریکی، دیزلی و یا ترکیبی از هر دو (هیبریدی ) استفاده کرده و می توانند با سرعت پنج کیلومتر بر ساعت در محل کار حرکت کنند. بالابرهای مفصلی می توانند در ارتفاع نیز حرکت کنند و نیازی به جک ندارند بنابراین برای رفتن از یک محل به نقطه دیگر در ارتفاع نیاز با پایین آوردن بوم دستگاه ندارند که همین ویژگی باعث افزایش سرعت عمل این بالابرها در مقایسه با سایر انواع بالابرها می شود. بالابرهای مفصلی شرکت کندوکاوماشین با دسترسی افقی به طول 20 متر و ارتفاع 41 متر قابلیت انتقال و انجام کار در فضاهای محدود را دارند.

بالابر تک ستون ریلی

بالابر تک ستون ریلی از ارتفاع 7 الی 14 متر موجود می باشد. این بالابر از نوع خودبر نبوده و با هل دادن از یک نقطه به نقطه دیگر در محل کار جابجا می شود. بالابر ریلی از جنس آلومینیم ساخته شده و نیروی بالابر برنده آن توسط برق یا باتری تأمین می گردد . بدلیل وزن کم جابجایی آن نسبت به سایر انواع بالابر بسیار راحت تر بوده و برای کار یک نفر بهمراه ابزار کار مناسب می باشد. وزن کم و قابلیت حمل بسیار بالای بالابر آن را برای محیط‌هایی که سطوح کف شکننده دارند مانند جاهایی که دکور استودیوهای فیلم برداری ساخته می شوند و برای کارهایی همچون نصب پروژکتور و یا فیلم برداری از ارتفاع بسیار کاربردی نموده است. بالابر ریلی عمودبر به سرعت آماده کار شده و به راحتی توسط یک ماشین ون و یا وانت جابجا می شوند.

بالابر ستونی خودبر

بالابر ستونی خودبر یا بالابر عمودبر همانطور که از اسم بالابر مشخص است بصورت عمودی به ارتفاع صعود می نماید. این نوع بالابر از نوع خودکششی یا خودبر بوده و بدلیل حجم کم و قدرت مانور بسیار بالابر برای انجام امور انبارداری در فروشگاه‌ها و یا شرکتهای صنعتی و بازرسی و نصب تجهیزات در محل هایی که راه دسترسی به ارتفاع سخت و باریک باشد بسیار مناسب بوده و قابلیت حرکت در ارتفاع بدون اینکه نیازی به پایین آوردن بوم آن باشد را نیز دارا می باشد. بعضی از مدلهای بالابر ستونی دارای یک بازوی افقی می باشند که جیب یا فلای بوم نامیده می شود تا برای رسیدن به محل کار دسترسی افقی هم داشته باشد.

لیفتراک تلسکوپی

لیفتراک تلسکوپی بیشتر برای جابجایی بار و تجهیزات استفاده می گردند که با موتور دیزل قدرتمند و قدرت مانور بسیار بالا یکی از بهترین نمونه های لیفتراک تلسکوپی در جهان به شمار می رود. پایداری زیاد (با استفاده از قفل شدن اکسل عقب که شاسی را پایدارتر می نماید) قابلیت استفاده آسان ، انعطاف عملیاتی ، پیشرفت و دقت از ویژگی های این دستگاه ها می باشد. بعلاوه با استفاده از تکنولژی بوم های تلسکوپی ، موتور دیزل و چندکاره بودن این ماشین ها را به یکی از بهترین دستگاهها با قابلیت تعمیر و نگهداری آسان نموده است.