تعریف بالابر (بالابر چیست) ؟

بالابر وسیله ای است که به منظور جابجایی افراد ، ابزار و یا بار به ارتفاع استفاده می شود. مکانیزم کار بالابر متفاوت بوده و برای انتقال بار از برق ، دیزل و نیروی هیدرولیک بسته به نوع بالابر استفاده می گردد. عوامل تعیین کننده‌ در استفاده از بالابر عواملی همچون ظرفیت بالابری ، ایمنی ، محیط کار دستگاه ، نوع کاربری و قیمت بالابر می باشد.

طبق شواهد تاریخی بالابر یا آسانسور امروزی ابتدایی‌ترین ماشین ساخت دست بشر بوده است و اولین چرخ چاه نیز خود نمونه‌ای از اولین نوع بالابر است.
تاریخچه پیدایش بالابر به ۲۵۳سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. ارشمیدس وسیله ای شبیه به آسانسور اختراع کرد که قابلیت حمل یک نفر را برای ارتفاعات نه چندان زیادرا داشت.

البته گفته شده که مصریان باستان نیز به وسیله بالابر در اهرام حرکت می کردند. شواهد تاریخی ایران اثبات می‌کند که بالابر در مجموعه‌های منحصر‌به‌فرد تخت جمشید، معبد آناهیتا و کاخ آپادانا پیش از زمان ارشمیدس نیز استفاده می‌شده است؛ اما می گویند آسانسور ساخته دست آقای اتوود یک قرقره بزرگ و یک طناب بوده است. این دانشمند و ریاضیدان با ساختن ماشین اتوود که عبارت بود از دو وزنه که با یک نخ به یکدیگر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند، توانست طرح ابتدایی یک آسانسور را ارایه دهد . اتوود یک کار هم برای ایمن سازی این آسانسور اولیه انجام داده بود.
اگر هنگام بالا و پایین رفتن، طناب پاره می شد، قسمت انتهایی طناب روی قرقره قفل می ماند و این کار باعث می شد تا آسانسور به رغم سقوط آزادی که از ارتفاع به سمت پایین داشت، به زمین برخورد نکند و سوارشونده (در اینجا به معنای فردی که سوار آسانسور می شود)، جان سالم به در ببرد .
اگر ارشمیدس را خالق بالابر ساده و اتوود را خالق آسانسوری اولیه فرض کنیم، باید آقای پير سابو را هم به عنوان مبتکر ساخت بالابرهاى نوین نام ببریم؛ فردی که هم اکنون بزرگ ترین کارخانه ساخت بالابر را در اتحاديه اروپا به نام وی و با نام تجارى Haulotte Group در شهر ليون فرانسه با بیش از ۱۳۰ سال تجربه و تولید بیش از ۳۶۰۰۰ دستگاه در سال و با داشتن بیش از ۱۰۰ نمایندگی در سراسر دنیا ، بعنوان اولین تولید کننده بالابر در اروپا ثبت می باشد.

اجاره بالابر آکاردئونی

دسته‌بندی کلی بالابرها

بالابر بر اساس مکانیزم و قابلیت حرکت به دو دسته کلی بالابر ثابت و بالابر متحرک دسته بندی می‌شود. از انواع دیگر بالابر می توان به بالابر ساختمانی اشاره کرد که برای جابجایی بار و مصالح به طبقات ساختمان در حال احداث استفاده می گردد. نوع کاربری بالابرهای نفری کاملاً با جرثقیل ، آسانسور و لیفتراک ها تفاوت داشته و نباید از بالابر نفر بعنوان ابزارهای یاد شده مورد استفاده قرار گیرد.

اجاره بالابر آکاردئونی

ایمنی بالابر

بالابر باید از قدرت ، استحکام و ثبات کافی برای حمل بار یا نفر برخوردار بوده و روی سطحی قرار گیرد که قابلیت اتکای مطمئن داشته باشد. حداکثر ظرفیت حمل بار یا نفر باید بر روی بدنه بالابر و به همراه کاتالوگ آن مشخص شود و درصورت رعایت نشدن ظرفیت توسط کاربر دستگاه باید توسط تجهیزات امنیتی از حرکت بالابر جلوگیری کرده و توسط آلارم مشخص توجه کاربر را به این موضوع جلب نماید. بار و هر چیزی که به آن متصل شده .یا برای حمل بار در بلند کردن استفاده می شود باید از قدرت و استحکام کافی برخوردار باشد. تجهیزات بالابری افراد باید از حفاظ مناسب برای حفاظت کاربر در مقابل له شدن، گیر کردن و سقوط از آن را دارا باشند.